CAM CEPHE SİSTEMLERİ

Nisan 9, 2023

Cam cephe sistemleri denildiğinde akla ilk gelen kapaklı alüminyum giydirme cephe olur. Bunu sebebi kapaklı alüminyum cephe sistemlerini ilk kullanılan sistem olmasıdır. Artık akıllarda cam cephe olarak yer etmişti.

Peki, gerçek te cam cephe nedir?

yapısal cam cephe sistemleri

Cam cephe sistemleri, halatlı gergi, cam kolonlu tayıcı, paslanmaz doru destekli, ahşap kiriş destekli yüzeyi camla kapalıdır. Ancak kenarları çerçevesiz ve derz Aralıkları 10-12mm. Olan çeşitli karolajlar da yapılmış düz cam yüzeylerdir. Cam Cephe Sistemleri Destekleyici arka yapıya ihtiyaç duyarlar. Fakat yapısal cam sistemler farklıdır. Buna sonra değiniriz.

Aslında +0 kotundan Max H:+12m kotuna kadardır. Bu yükseklikten sona yapılsal cam sistemlere dönüşür. Gerek tasarım Gerekse Statik hesaplamaları gerekse yapının bütünlüğü bakımında cam yüzeylerin kavramları ve isimleri değişir.  

Alüminyum Giydirme Cephe veya Alüminyum Cephe sistemleri bir Cam Cephe Sistemi olarak adlandırılmamalıdır. Burada mimari düşünce ve mühendislik hesaplamalarında çok farklar vardır.

Alüminyum Cephe sistemleri kendi içinde marka ve profil tasarımına göre farklılıklar gösterirken. Bunun için Tamamen özgün tasarımlar ve mühendislikler içeren yalın tasarımlardır.

Planar Cephe olarak 1971’de İngiltere de Pilkington tarafından geliştirilmiş ve uygulanmıştır.

Bizler Cam Cephe Sistemlerinde 2000 yılından bu yana aktif olarak tasarım imalat ve montaj süreçlerini yürütmekteyiz. Çok çeşitli projelerimiz olmuştur. Yurt içi ve Yurt dışında toplam 23 yılda 600 üzerinde proje de bulunmaktan guru duyarız.

Yüzey alanı 300m² geçmeyen ve düşeyde belirli ölçülerde sıralı dizili cam panellerin birleşmesine de cam cephe deriz. Ancak bu cephelerde alüminyum profil sistemine rastlanmaz. Alüminyum giydirme Cephe konusunu daha sonra ele alacağız. 

Bazen Yapısal Cam sistemlerde farklı uygulamalardır.

Örneğin Düşeyde cam yüzey yapının çatı kısmında birleşerek devam etmesi durumunda (galeri boşluğu gibi). Sistemin adı bu seferde yapısal cam sistemler olmaktadır. Esuva Glazing Expert CEPHE.COM.TR konusunda uzman bir firma olup, yerli ve yabancı projelere taşeronluk etmektedir.

CEPHE COM TR konusunu daha fazla bilgi ve deneyim sahibi olmanıza yardımcı olur. Böylece Tasarlarken , Üretirken ve Montaj yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini projeci firmalar bilgi olarak aktarmaktadır.

giriş için tıklayınız

35 Comments

Comments are closed.

LANGUAGES »