CAM PROJELERİ TASARIMI

CAM PROJELERİ TASARIMI

Danışmanımız :  https://www.linkedin.com/in/aliemrecaglier/
Firma : Esuva İç ve Dış tic. www.cephe.com.tr
Sektördeki çalışmaları :  17yıl https://cephe.com.tr/cam-ve-aluminyum-cephe-blog-yazilarimiz/
Uzmanlıkları:  Tasarım, Proje geliştirme, Detay ve İmalat ilişkilerindeki Uyum, Sistem Montajlarındaki Tasarım ve Detay Uygunluğunun Sürdürülebilir Olması

Giriş

Açıklama
Temelleri
Uygulamalar
Ortaya çıkan sorunlar

Gün ışığını yapı içerisine alabilmek için binlerce yıldır cam kullanılmaktadır. 1950’lerde float cam prosesinin gelişmesi, yüksek kaliteli düz camın ekonomik seri üretimine izin verdi ve hemen hemen tüm mimari cam projeleri şimdi bu proses tarafından üretiliyor.

Ticari bina inşaatı için yeni pencerelerin, cam cephelerin ve çatı pencerelerinin büyük çoğunluğunun enerji verimliliği ve konforu için yalıtımlı camlar kullanılmaktadır. Bu yazımızda pencere ve cephe camları tasarımında size yol gösterecek bilgileri aktaracağız.

AÇIKLAMA

Aşağıda, yaygın olarak kullanılan cam ve cam bileşenlerinin kısa açıklamaları verilmektedir:
Mimari cam üç farklı güç kategorisinde gelir.
Temperli cam: Haddelenmiş cam en çok kullanılan mimari cam. Isıyla muamele edilmediği için tipik olarak cam ısınması sırasında oluşan bozulmaya maruz kalmaz, yüzey düzgünlüğü iyi olur. Darbeye maruz kaldığında keskin ve tehlikeli kırıklar parçalara  dönüşür.

Isı ile güçlendirilmiş ve tamamen temperlenmiş cam, ısıyla işlemden geçirilmiş cam ürünlerdir, camda artık yüzey sıkışması yaratacak şekilde 625-675 derece ısıtılır ve ani soğutulurr. Böu işlemde Yüzey sıkıştırması, camın genellikle haddelenmiş camdan daha yüksek kırılmaya direnç verir.

Temperli cam, normal camlara göre rüzgar yüklerinden veya termal gerilmelerden kırılmaya karşı en az iki katı mukavemete ve dirence sahiptir. Gerekli ısıl işlem genellikle tavlanmış camla karşılaştırıldığında bir miktar bozulmaya neden olur. Tavlanmış cam gibi, ısı ile güçlendirilmiş cam büyük parçalara ayrılabilir.

Tam temperli cam   cam kırılmasına üstün direnç kazandıran tavlanmış camın en az dört kat daha dayanıklı olmasını sağlar. Isı ile güçlendirilmiş cama benzer şekilde, ısı muamelesi genelde bir miktar bozulmaya neden olur. Kırılırsa, tamamen temperlenmiş cam birçok küçük parçaya bölünür ve bu da belirli koşullar altında emniyet camı olarak kullanıma uygundur.

Lamine cam :   PVB ara katman ile birlikte yapışmış iki veya daha fazla camdan oluşur. Çatlamayı takiben tehlikeli cam parçacıklarının yok olmasını önleyebileceğinden, genellikle emniyet camları ve çatı pencerelerinde üst cam olarak kullanılır. PVB katman, ultraviyole ışınlarına karşı koruma sağlar ve titreşimi azaltır; bu da lamine camın iyi akustik özelliklerini verir. Lamine cam iyi enerji emme özelliklerine sahip olduğu için, aynı zamanda patlama ve kurşuna dayanıklı cam kombinasyonları gibi koruyucu camın kritik bir bileşenidir.

Kaplamalı Cam :   Yansıtıcı veya düşük emisyonlu (düşük E) kaplamalarla kaplıdır. Estetik temyiz sağlamanın yanı sıra, kaplamalar görünür ışık ve kızıl ötesi radyasyonu yansıtan camın termal performansını geliştirir.

Renkli Cam :  camın kalınlığı boyunca eşit olarak camın üzerine renk katan ve görünür ışığın ve kızılötesi radyasyonun absorpsiyonunu teşvik eden mineraller içerir.

Isı Yalıtımlı Cam üniteleri :  (IYC üniteleri) kapalı hava alanını çevreleyen sürekli bir ara parçaya sahip iki veya daha fazla camdan oluşur. Aralayıcı tipik olarak, kapalı hava alanını kurutan bir kurutucu içerir. Hava sahası, ısı iletimini ve kaybı ve aynı zamanda ses iletimini azaltır ve bu sayede IC birimi tekli camlara kıyasla üstün termal performans ve akustik özellikler kazandırır. Projelerin yüzde 90 nı IYC birimleri içerir.

En çevre yalıtımı, sertleşmeyen (tipik olarak butil) primer conta ve sertleştirilmiş (sıklıkla silikon) ikincil conta kombinasyonundan oluşur.  IYC birimin hizmet ömrü tipik olarak cam ve ara parçaları arasına yerleştirilen hermetik sızdırmazlık maddelerinin kalitesi ve kurutucu kalitesiyle belirlenir.

TEMEL

TERMAL PERFORMANS (İLETİM, GÜNEŞ RADYASYON, TERMİK KIRIK, KONFOR)
Cam ve cam seçimi genel binanın termal performansını belirlemekte önemli bir rol oynamaktadır. Fenestrasyon termal performans şartları binanın ısıtma ve soğutma sistemlerinin tasarımı ile bütünleştirilmelidir.

Tek cam, düşük termal performansa sahiptir ve iç mekan uygulamaları veya iç ve dış sıcaklıkların büyük ölçüde değişmediği tesisler gibi termal performansın önemsiz olduğu uygulamalar için uygundur. Mimari camın büyük çoğunluğu IYC birimlerinden oluşur.

Isı yalıtım camının termal performansı, camın güneş enerjisi geçirgenliğine, camın yansıma derecesine (gölgeleme katsayısı ile ölçülen güneş ışığının kazan gücünün güneş ışığı kazanımı kazanma oranı veya ışıkla oluşan bir kayıp arasındaki oranı 3 kalın cam), hava etkis alanının genişliği, ve ünitenin çevresindeki boşluğun malzemesi ve konfigürasyonu. Düşük emisyon (düşük E kaplamaları), ısı enerjisini yansıtan camın içerisindeki ısı kazanımı sınırlar. Reflektif kaplamalar, güneş enerjisini yansıtan iç güneş ısı kazancını azaltır.

Camın termal performansı, termal iletkenlik ve iç-dış hava sıcaklığı arasındaki farktan dolayı havadan havaya ısı iletimi ölçüsü olan termal iletkenlik ile ifade edilir. İletkenlik U-değeri cinsinden ifade edilir. Düşük bir U-değeri camın içinden daha az ısı transferini gösterir. ŞİŞECAM ın mevcut hesaplama programları gibi bilgisayar programlarını kullanarak belirli fenestrasyon takımlarının termal modellenmesi, fenestrasyon düzenekleri için toplam U değerlerinin tahmin edilmesine ve termal performansın tahmin edilmesine yardımcı olur.

NEM KORUMA (SU PENETRASYONU, Yoğunlaşmaya Direnç)
çift cam

nem emici

Cam su geçirmezlikten etkilenmediğinden, cam izolasyon performansı seçilen cam yöntemi (örn. Islak cam vs kuru cam) ve çerçeveleme sisteminin drenaj detayları ile belirlenir.
Islak camlar, en yaygın şekilde, önceden oluşturulmuş bant veya conta üzerine kurulmuş bir  (“ıslak”) dolgu macunundan oluşur.

Kuru cam sistemleri, cam contalar olarak ekstrüde kauçuk contalar kullanmaktadır. Bu sistem aynı zamanda sıkıştırma contası camı olarak da adlandırılmaktadır, çünkü sistem cam sızdırmazlığının hava sızıntısına ve su nüfuzuna karşı sızdırmaz hale getirilmesine dayanmaktadır. Sistemler bazen karışıktır, en yaygın olarak dış cephe ıslak camlar ve iç mekan kuru camlar.

İç çerçeve veya cam yüzey sıcaklıkları, iç hava için çiğlenme sıcaklığının altına düşerse yoğunlaşma meydana gelir. Yoğuşmayı sınırlandırmak için camlama stratejileri, U değeri düşük olan camların sağlanmasını ve yüzey sıcaklıklarını artırmak için camın tamamlayıcılığını sağlar.

GÖRSEL (AYDINLATMA, ESTETİK)
Cam görünümü, renklendirme (cam yığına renk katanlar eklenir), yansıtıcı ve düşük-E kaplamaları ve matlaştırıcılar (spandrel camı) dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden etkilenir.

SES (AKUSTİK)
Binanın dış cephe  bileşenlerinin akustik performansı, standart testler sırasında ses iletim kayıplarının bir ölçümü olan Açık Dış İletim Sınıfı (OITC) derecesi cinsinden ifade edilmiştir. Çoğu uygulamada yüksek ses iletimi kaybı ve bu nedenle iyi bir ses yalıtımı arzu edilir. Duvar geçişleri yoluyla ses aktarımını sınırlayan entegre bir strateji, tüm duvar sisteminin incelenmesini ve test edilmesini gerektirir, çünkü duvar montajındaki küçük kesintiler bile, OITC derecesi yüksek, iyi tasarlanmış bir cam sisteminin yararlarını bozar.

Genel olarak, titreşimi nemlendirdiği ve hava etki alanı ses iletimini sınırladığı için, lamine camı ve yalıtım camı takımlarını (çift veya üçlü cam) birleştirerek daha yüksek bir fenestrasyon OITC derecesi elde edilebilir. Daha kalın cam lite formundaki ilave kütle de ses emilimine yardımcı olur.

GÜVENLİK CAMLARI
Tamamen temperli veya lamine cam, güvenlik camı için yaygın olarak kullanılır. Temperli cam, küçük parçalara kırılarak yaralanma riskini sınırlar. Lamine cam, kırılmış camı PVB ara tabakada tutarak yaralanma riskini sınırlar ve böylece cam parçacıklarının düşmesini sınırlar.
korumalı cam lamine pvb

Güvenlik camı, cam üzerindeki silinmez bir etiketle tanımlanmalı ve Türk Standartları enstitüsü  (TSE) tarafından yayınlanan  güvenlik standartlarına uygun olduğunu belirtmelidir.
Bu arada Telli camlar tipik olarak güvenlik camı için TSE şartlarını karşılamamaktadır, ancak yangına dayanıklı camlar için kullanılmaktadır.

SAĞLIK VE KAPALI HAVA KALİTESİ
Cam, sızıntı veya yoğuşmaya izin vererek sağlık ve iç hava kalitesi sorunlarına katkıda bulunabilir (kalıp ve küf oluşumu için su tedarik ederek).

DAYANIKLILIK VE HİZMET YAŞAM BEKLENTİSİ
Cam, on yıllardır normal hava koşullarının etkilerine karşı büyük ölçüde dayanıklı olan en dayanıklı yapı malzemelerinden biridir. Ancak cam, çizik kenarlardan veya talaşlardan önemli ölçüde mukavemet çeken klasik bir kırılgan malzemedir. Çoğu sırlama dayanıklılığı sorunları aşağıdaki kategorilere girer:

IYC birimlerinin buharlanması:    yalıtım cam ünitelerinin hava alanına giren nemli havanın ünitenin hermetik mührü boyunca veya etrafında yoğunlaşması sonucu oluşur. Contanın arızalanması, genellikle, çevre sızdırmazlığının uzun süre suya maruz kalması, örneğin IYC birimleri, su sızıntısını gidermek için fonksiyonel ağız delikleri bulunmayan çerçevelere sürtüldüğünde ortaya çıkar .
Erken mühür arızası, süreksizlikler, kötü bağ veya çevre mühürlerinin ince uygulamaları nedeniyle de oluşabilir. Mühür arızalarına karşı IYC(ısı yalıtımlı cam) birimlerinin hassasiyetini değerlendirmek için, temsili birimler, üniteleri ısıtma ve soğutma döngüleri vasıtasıyla   ASTM E-774 . Testi geçen birimler üç performans seviyesinde gruplandırılmıştır:

Sınıf C, Sınıf CB ve Sınıf CBA. Yapılan araştırmalar, suya daldırma gibi diğer eksikliklerin yokluğunda, yaklaşık 20 yıl sonra Sınıf C veya CB ünitelerinin arıza oranının yaklaşık% 15 olacağını ve Sınıf CBA ünitelerinin arıza oranının yaklaşık% 2.5 olacağını göstermiştir. Yerleştiricide bulunan kurutucu, üniteye yerleştirilen nemi emerek yoğuşma direncine yardımcı olur.

Birden fazla köşe anahtarıyla oluşturulmuş köşeler yerine eğik, kaynaklı veya lehimlenmiş köşeler bulunan tarayıcılar daha güvenilirdir çünkü birincil ve ikincil sızdırmazlık yapışması için dengeli bir yüzey sağlarlar.

IYC(ısı yalıtımlı cam) birim sızdırmazlık hatasına benzer şekilde,   lamine cam katmanlı camın kenarı su ile uzun sürelerle temas ettiğinde ara katmanın cam yüzeyinden yapışmasına neden olacağı zaman delaminasyon yapabilir.
Cam kırılması   Çatlakların, cipslerin veya yüzey çiziklerinin oluşması yoluyla camın zayıflaması veya çarpması sonucu ortaya çıkar. Kenar ve yüzey hasarı, dikkatsizlikten veya camdan metalin çerçevesine temasından kaynaklanabilir.   Tam temperli cam   Nikel-sülfür yabancı maddelerinden kendiliğinden zarar verebilir.

BAKIM VE TAMİR OLANAKLARI
Temizleme dışında, cam genellikle bakım gerektirmez. Yığma binaların duvarlarında kullanılan cam, binanın duvarından sızan alkalileri çıkarmak için yeni olduğunda sık sık temizlenmesi gerekir ve çok uzun süre bırakıldığında camı etikecektir. Ortak duvar temizleyicilerinde kullanılan hidroflorik asit gibi bazı asitler cam yüzeyini eritebilir ve kalıcı olarak hasar bırakabilir.. Cam temizleme yöntemleri hafif ve aşındırıcı olmayan olmalıdır.

Cam ve çerçeveleme arasındaki cam sızdırmazlık elemanları iyi performans sağlamak için periyodik olarak değiştirilmelidir. Düzgün monte edilmiş silikon tamponlar 10-20 yıl dayanmalıdır; Contalar 15 ila 20 yıl arasında dayanırlar.

Üniteler iç kısımdan sırlı ise, başarısız olan IYC ünitelerinin değiştirilmesi kolaylaştırılmıştır, ilgili bölümdeki tartışmaya bakınız.   Pencere, cam cephe ve tavan penceresi tasarım kılavuzunun bölümlerini içerir, ancak bu cam konfigürasyonu tipik olarak daha az güvenilir su yalıtım performansına sahiptir. İç kısmı buhar yapan IYC (ısı yalıtımlı cam ) üniteleri tamir edilemez.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
IYC üniteleri, fiziksel olarak hasar görmese de sonsuz bir ömre sahip olan monolitik camla kıyaslandığında daha kısa bir hizmet ömrüne sahiptir (çoğu uygulayıcı 15 ila 30 yılda olarak tahmin etmektedir). Birimler 15 yıldan fazla sürerse, IYC birimlerince sağlanan enerji tasarrufu genellikle değiştirme maliyetini karşılar. Gerçek geri ödeme süresi, bölgeye göre önemli ölçüde değişir.

Eksik olan noktada, IYC  birimleri genellikle geri dönüştürülmez: cam, metalik cam kaplamalar, sızdırmazlık malzemeleri ve alüminyum aralıkların bir karışımından oluştuğundan, IYC birimleri kurucu malzemeleri ayırmak için önemli ve masraflı bir çaba gerektirir.

Ayrıca, cam, nispeten ucuz ve bol hammaddelerden üretilir ve bu da cam geri dönüşümünü cazip hale getirir. Kullanım ömrü sonunda, IYC birimleri genel çöp olarak atılır. Kırılmış cam bazen sert dolgu olarak kullanılır. Çoğu cam imalat tesisi, cam imalatı işlemi sırasında atılan camı geri dönüşüme kazandırı ve sonraki üretim için bunları diğer yığın malzemeleri ile birleştirir. Genel olarak, atık akımdaki camın miktarını sınırlamak için en umut verici strateji, IYC birimlerinin ömrünü uzatmanın yollarını bulmaktır.

UYGULAMALAR
SU GEÇİRMEZLİK PERFORMANSI GELİŞTİRME
Cam sisteminin su geçirmezlik performansı aşağıdakilere bağlıdır:
Drenajı teşvik eden çerçeveleme sisteminin ayrıntıları,
iç çerçeve contaları,
harici (yani camdan çerçeveye) contalar ve
Çerçevedeki conta yapısı ve kapaklar.
Cam sızdırmazlık macunları tüm suyu dışarıda bırakamazlar, bu nedenle iç drenaj sağlamak kritik önem taşır; ilgili bölümdeki tartışmayı görme pencere, ışıklık, perde duvar ve kapı tasarım kılavuzunun bölümleri.

Islak -camlama sistemler genelde camın etrafında ve cam ceplerine su girmesini kuru camlı sistemlere göre daha iyi engeller. Kuru contalar ve ıslak-camlı sistemlerin kapak boncukları için değiştirme aralıkları eşittir. Tablo 1, her iki sistemin avantaj ve dezavantajlarını listelemektedir. Maksimum sızdırmazlığın sağlanması için, önceden sıkıştırılmış bütil bantlı cam bant ve silikon kap boncuktan oluşan ıslak-camlı bir sistem belirtilmelidir.

TABLO 1-ISLAK KURU TEMİZLEME
CAM ÜRETİM SİSTEMİ AVANTAJLARI DEZAVANTAJLARI
Islak Cam
(Yedek çubuk ya da cam bant üzerindeki paslanmaz ıslak conta)
•   Su penetrasyonuna karşı geliştirilmiş direnç •      Kurulum, bakım ve cam çıkarımı için dış erişim gerektirir
•    IYC birim kenarlarını ve lamine camı sudan ve erken bozulmadan korur •    Son derece işçiliğe bağlı (yüzey hazırlığı, hava durumu, vb.)
•    Cam hareketini azaltır (“yürüyün”) •    Kuru camdan daha fazla masraf
Kuru Cam
(önceden oluşturulmuş kauçuk conta)
•    Içeriden Yapılabilir •    Su geçirmez değil
•    Saha işçiliği ve hava koşullarına daha az bağımlı •    Contalar küçülerek su penetrasyonu için açıklıklar oluşturabilir
•    Genellikle ıslak camdan daha az maliyetlidir •    Contalar cebe sarılabilir ve cam üzerine düzensiz stres yerleştirebilir.
•    Cam “yürüyebilir”

IYC (ISI YALITIMLI CAM ) İŞLEME VE TERMAL PERFORMANSI GELİŞTİRME
IYC birimlerinin dayanıklılığı hermetik contanın kalitesine ve cam conta ve pencere çerçevesi sistemi tarafından sağlanan sudan koruma seviyesine bağlıdır. Aşağıdaki tasarım gereksinimleri, cihazın dayanıklılığı için kritik önem taşır:

Çift contalı :  (bütil bazlı primer conta ve silikon ikincil conta) tek sızdırmazlık sistemlerine göre daha güvenilir ve dayanıklıdır. Birincil ve ikincil contaların sürekliliği ve tekdüzeliği kritiktir ve şartnamelerde sürekli mühürler öngörülmelidir. Ara parça kurutucu ile doldurulmalı ve köşe anahtarları yerine eğik, kaynaklı veya lehimlenmiş köşelerden oluşturulmalıdır. Birimler,   Başına TSE ye  Benzer ünitelerin makul bir dayanıklılığa sahip olmasını sağlamak.

IYC  birim sızdırmazlık hatası riskini azaltmak için belirtilmesi gereken diğer kritik cam özellikleri arasında düzgün boy   blokları ayarlama   (en az 6mm kalınlıkta) cam gövdesindeki su seviyesinin üstündeki IYC birimi camının kenarını kaldırmak için. Ayar blokları, IYC birimi kesitinin tamamını destekleyecek kadar geniş olmalı ve suyun ağız deliklerine doğru boşaltılmasına izin vermek için çentiklenmelidir.Blok malzemesinin ayarlanması IYC birimi ikincil conta ile kimyasal olarak uyumlu olmalıdır.

Çerçeve tasarımı   (yani, eğimli cam cepleri, büyük çaplı (8mm çaplı) bağlama delikleri ve her bir camla kaplı delik içindeki drenajı (yani, “dikey geçişleri” boşaltma noktaları “olarak kullanmayın) su boşaltımını teşvik etmelidir; bkz. pencere, eğimli cam ve perde duvar bölümleri.

Cam üreticileri, camların U-değerleri yayınlarlar . Isı yalıtımlı camının çevresi tipik olarak, ara parçanın içinden geçen ısı iletimi nedeniyle daha yüksek bir U-değerine sahiptir. Fenestrasyon çerçevelemesi de farklı bir U-değerine sahip olacak. Bu nedenle, pencere ve cam cephe üreticileri, sistemlerine sırlanmış belirli cam ürünlerine dayalı toplam U-değerleri yayınlarlar.

Isı kaybı ve yoğuşma problemleri hemen her zaman cam kenarlarının yakınında meydana gelir. Yoğunluğun endişe verdiği binalar veya yüksek rutubetli uygulamalar için tüm pencere veya cam cephe sisteminin termal analizi, tüm çevre koşulları dahil olmak üzere gereklidir.

LAMİNE CAM İŞLEME GELİŞTİRME
IYC ünitesi arızasına benzer şekilde, laminasyonlu camın delaminasyonla arızalanması, cam kenarın neme uzun süre maruz kalması nedeniyle sıklıkla ortaya çıkar. Lamine cam başarısızlığı riskini sınırlamak için tasarım önerileri aşağıdakileri içermektedir:

Delaminasyon riskini sınırlandırmak için lamine camın kenarlarını suya maruz bırakmayacak şekilde koruyun. Genel olarak, iyi su geçirmezlik performansını ve cihazın dayanıklılığını artıran cam montaj detayları (bkz. Paragraflar   Su Yalıtım Performansını İyileştirme   ve   İzolasyon Camı Dayanıklılığını ve Isıl Performansı Geliştirme   Yukarıdaki), ayrıca geliştirilmiş lamine cam dayanıklılığı ile sonuçlanacaktır.

Polivinil-butiral (PVB) gibi lamine cam ara tabakalar için kullanılan bazı malzemeler pek çok bina sızdırmazlık malzemesi ile uyumlu değildir, bu nedenle, sızdırmazlığın ara kat ile temas ettiği kesik sırlı derzlerde bir miktar delaminasyon meydana gelecektir.Ara katman ürünlerinin bazı kombinasyonları zayıf yapılıp delaminasyona neden olabileceğinden artan darbe direnci için birkaç plastik ara katmana sahip lamine cam ürünlerinin geçmiş kayıtlarını kontrol edin.

KIRILMANIN DİZAYN EDİLMESİ
Cam kırılması riskini sınırlamak için tasarım önerileri şunları içerir:
Camdan çerçeveye temasından kaçının. Sağlamak blokları ayarlama ve yürüyüş pedleri   cam kenarını metalden ayırmak için. TSE camlama talimatlarına uyun.
Tamamen temperli (T) cam Kod tarafından gerektiği hallerde, ancak NiS safsızlıklarından kendiliğinden kopma ihtimalinden dolayı kırılmanın emniyet için risk oluşturduğu alanlarda kullanılmamalıdır.
heat soak glass test

cephe camı testi için imalat sırasında yapılan heat soak testiT camının kullanılması kaçınılmaz olduğunda ve kopması insanların veya mülklerin tehdidi altındaysa, nikel sülfür kapanımları nedeniyle spontan kırılma riskini azaltmak için T camı ısınmaya bırakın. Bu ilave işlem basamağı maliyet ve zamanı artırır, ancak cam kırılmasının sonuçlarının önemli olduğu durumlarda garanti edilir.

Alternatif olarak, güvenlik camı ve düşme koruması için lamine cam kullanın. Temperli camın kullanıldığı pek çok uygulamada, ısı dayanımlı cam, güç taleplerini karşılamak için yeterlidir ve kendiliğinden kırılma riskini azaltır.Tüm cam türleri için   Kenar ve yüzey hasarından kaçının . Bu tür hasar, normal rüzgar veya termal yüklerden, özellikle de havalandırılmamış alanları çevreleyen renkli cam veya spandrel camdan yoğunlaşmaktadır.

CAM KALINLIĞININ BELİRLENMESİCAMLAR İÇİN ÖZEL DİKKAT EDİLECEK ÖNERİLER
Üst cam için cam tasarımı ve seçimi aşağıdaki hususlara özel dikkat gösterilmesini gerektirir;
Yüksek dereceli güneş etkisi ve camın altındaki ılık havanın tabakalandırılması, daha yüksek sıcaklıklara, artan ısıl harekete ve gerilmelere neden olur. Artan güç talebi genellikle ısıya dayanıklı cam gerektirir.

Eğik camın içe dönük  düşmesini  korumak için lamine edilmelidir.Ölü yükler, kar yükleri, sismik yükler, canlı yükler ve rüzgar yükleri, kodların ve iyi mühendislik uygulamalarının gerektirdiği şekilde kombinasyon halinde analiz edilmelidir. Servis yükleri tipik olarak cam üzerinde yürüyen ve çerçeveleme yapan bakım görevlilerini içerir .Rüzgar yüklerinden farklı olarak, kar yükleri uzun süreli yüklerdir. Cam mukavemeti, yükleme süresi ile azalır; bu nedenle, yükleme zamanı analizlere dahil edilmelidir. Camın yapısal gücü zaman bağımlıdır ve yük uygulaması süresi ile azalır.

UV KORUMA TASARIMI
Ultraviyole ışınım maddenin bozulmasına neden olabilir. Örneğin, kütüphane veya müzeler için UV koruma sağlamanın yöntemleri, lamine cam (PVB katmanı UV’yi emer), belirli uygulanmış filmler veya perdeler ve tonları sağlamaktır. PVB ara katmanının kalınlığına bağlı olarak, lamine cam UV radyasyonunun% 99’undan fazlasını süzebilir. Uygulanan filmler kolayca çizilir ve sonunda renk değişiklikleri görürler, bu nedenle lamine camlardan daha az dayanıklıdırlar.

GÜVENLİK CAMI İÇİN TASARIM ÖNERİLERİ
Uluslararası İnşaat Yasası (IBC) Bölüm 2406, eyalet ve yerel bina kodları ve federal güvenlik standardı CPSC 16 CFR Part 1201 – Mimari Cam Malzemeleri için Güvenlik Standardı , belirtilen tehlikeli uygulamalarda güvenlik camı gerektirir; bunlara aşağıdakiler dahildir:İç ve dış kapılar ve sürgülü camlar
90cm (yatay) yürüme yüzeyinde, alt kenar 45cm daha küçük ve üst kenarın yürüyüş yüzeyinin 90cm üzerinde olması ve cam alanı 9 sf’den yüksek cam.

Koruyucu ve parmaklıklardaki camlar
Bu kod hükümleri asgari gerekliliklerdir. İhtiyatlı tasarım uygulaması, güvenlik camlarının diğer uygulamalar için kullanılmasını zorunlu kılabilir.Mevcut üretim teknikleri cam düzenekleri için kombinasyonları ve seçenekleri sınırlandırabilir; bombeli, ısı ile güçlendirilmiş veya tam temperli ve lamine cam elde etmek zordur, çünkü ısıl işlem camı eğirir ve lamine işlemi sırasında cam yüzeyleri eşleştirmeyi zorlaştırır).

LOJİSTİK VE İNŞAAT YÖNETİM KONULARI
Teftiş ve bakım   dış cephe sızdırmazlık macunlarının dış cephelerine ve perde duvarlarına erişimini gerektirir. Bu erişim için hükümler (örn. Asılı iskele bağlama ankrajları) tasarım sırasında yapılmalıdır.Birimlerin birincil ve ikincil sızdırmazlık sürekliliği ve minimum genişlik gerekliliklerinin tekdüzeliği, dayanıklılık açısından kritik öneme sahiptir ve kurulum öncesinde sadece örnekler değil, gerçek üretim birimleri sayısıyla yerinde kontrol edilmelidir.

Mock-up veya örnek kurulum, potansiyel üretim,  performans sorunlarını vurguladığından genellikle uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf sağlar. Cam bileşenlerinin üretim kalitesi ve bunların uygun konfigürasyonu, istatistiki olarak ilgili üretim birimleri örneği üzerinde kontrol edilmelidir.Kenar hasarından kaçınmak ve daha sonra cam kırılması riskini azaltmak için nakliye ve kurulum sırasında cam dikkatli kullanılmalıdır. Uygun taşıma teknikleri ve PPG Teknik Bülteni TD112 – Cam Kırılmasını Azaltmaya Yönelik Yapılabilecekler ve Yapılmaması Gereken İşlemler için TSE el kitabına bakın .

ORTAYA ÇIKAN SORUNLAR
Kendiliğinden temizlenen veya temizlenmesi kolay cam   kısa süre önce geliştirildi ve organik birikintileri parçalamak için bir katalizör olarak titanyum dioksit kaplamalar kullanıyor. Tortuyu yıkamak için kimyasal reaksiyonu sürdürmek için doğrudan güneş ışığı ve yağmur suyu gerekir. Anorganik birikimler kaplamalardan etkilenmez.Fotokromik kaplamalar   kendi kendini gölgeleyen cam üretmek için organik fotokromik boyaları birleştirilir.

Başlangıçta güneş gözlüğü için geliştirilen bu kaplamalar, ortam ışığına kendiliğinden uyarlanır ve görünür ışık iletimi cam boyunca azaltılır. Mimari camda genellikle gölgeleme yapmak için kullanılırlar.Cam ile   elektrokromik kaplamalar   gölgelendirme katsayısını ve görünür ışık iletimini ayarlamak için kısılabilir sistem ile  ayarlanmış küçük bir elektrik voltajı kullanmaktadır. Fotokromik kaplamalar gibi, bunlar da aydınlatma enerji tasarrufu sağlamak için tasarlanmıştır.

Nokta destekli camlar   planar cephe  sistemlerinde kullanılır. Bu sistemler, sürekli kenar destekleri yerine, cam kenarı yakınındaki ayrı konumlarda mekanik bağlantıları kullanmaktadır. Kenar destekli cam tipik olarak cam yük direnci çizelgelerine göre boyutlandırılır; Bu çizelgeler, belirli yapısal mühendislik analizleri gerektiren, desteklenen camlar için geçerli değildir.

%d blogcu bunu beğendi: