Cam Montajı Yönetimi ve Cam Projeleri Tamamlama

Cam Montajı Yönetimi ve Cam Projeleri Tamamlama

Cam montajı hakkında tasarım ofislerinin bilgi eksikliği ve yapısal cam sistemlerinin montaj detayları konusunda yetersiz uygulama projeleri hem yatırımcıyı hem de uygulamacıyı maddi anlamda zarara sokabilir.
Yapısal bir cam sistemin montajı hem pratik hem de hızlı olmak zorundadır. Karmaşık montaj paftaları ve diğer birimleri etkileyecek montaj sıralaması hataları olmamalıdır.
Projenizde bir cam yapı uygulaması var ise, bunun ne zaman sahada uygulanacağı önem arz eder. Bazı uygulamalar betonarme yapının hemen peşinden başlamak zorundayken bazıları da yapının açılış gününden hemen önce uygulanmalıdır.
Cam, imalatları süreç alan bir malzemedir. Cam imalatı yanlış yapıldığı takdirde geri dönüşü olmayan maddi zararla karşılaşacağınız bir malzeme olarak dikkatli çalışılması gerekir.
Cam yapı sistemleri montajı için bazı metal sabitleme elemanları kullanılır.

Bu parçaların mevcut yapı ile uyum içinde ve statik değerinde montajı yapılması gerekir. Aynı şekilde bu parçalara monte edilecek cam sisteminde hatasız üretilmiş olması ve montaj sırasında sorun çıkartmamalıdır.
betonarme üzeri cam yığma

cam montaj sırası
Cam merdivenler, Cam tavanlar, Cam zeminler, Cam duvarlar yapıda ikinci unsur olarak montaj işlerinin sıralaması da betonarme yapımından sonra dikkate alınmalıdır. Zamanında gelmeyen cam imalatları zamanında da monte edilemez. İleriki zamanlarda hatalı olduğu anlaşılsa bile geri dönüşü süre olarak aynı zamanı geçirerek elde etmek demektir.

Yapısal cam sistemlerde montaj uygulaması bitmiş olan birimlerin teslimi, temizliği, güvenliği yine bir takip işi olarak montaj ekibinin sorumluluğundadır.
Cam montaj ekipleri bitirdiği birimlerde geriye dönük kontroller yapmalıdır. Hatalı montaj detayları veya eksik yapılmış montaj imalatları cam yapı sistemini tehlikeye atabilir.

Dış Cephe Cam montajları ise birazda kolay ve hızlı olabilmektedir. Mevcut bir alüminyum cephe sistemi profiline cam monte etmek nispeten daha sade basit yöntemlere sahiptir.
Cam montajlarında en önemli ve atlanan diğer bir sorunda cam panelleri köşe kısımlarında küçük darbeler alması ve zamanla bu darbeden devamla çatlakların meydana gelmesidir. Bu tür camları değiştirmek de montaj ekibinin görevidir. Proje tesliminden sonra 24 ay bu camlarda oluşabilecek cam montaj hatalarına karşı garantili olmak zorundadır.

cam montaj sıralaması

en son montajı yapılır

%d blogcu bunu beğendi: